50-asis Alytaus ėjimo festivalis pažymėtas rekordais ir ukrainiečių pergalėmis © Pexels nuotr.

Penktadienį Alytaus miesto stadione vyko jubiliejinis 50-asis tarptautinis sportinio ėjimo festivalis „Alytus 2024“. 67-ose Lietuvos sportinio ėjimo taurės varžybose startavo daugiau nei pusantro šimto lengvaatlečių iš devynių skirtingų valstybių, buvo pagerinti net penki festivalio rekordai, pirmą kartą Lietuvoje surengta mišrios ėjimo estafetės rungtis.

Festivalis prasidėjo nuo ilgiausios distancijos (10000 m), kai prie starto linijos stojo vyrai, moterys ir jaunimas. Suaugusiųjų grupėse dominavo Ukrainos atstovai, kurie iškovojo penkis medalius iš šešių galimų. Tarp vyrų greičiausi buvo Serhiy Svitlychnyi (39 min. 12,33 sek. – festivalio rekordas), Mykola Rushchakas (39 min. 52,40 sek.) ir bronzą laimėjęs latvis Raivo Saulgriezis (39 min. 56,49 sek.). Visus moterų apdovanojimus pelnė ukrainietės – pirma vieta atiteko Lyudmilai Olyanovskai (42 min. 25,77 sek. – festivalio rekordas), sidabro medalį laimėjo Mariia Sakharuk (43 min. 25,43 sek.), o bronza pasidabino Hanna Shevchuk (45 min. 18,85 sek.).

10000 m distancijos varžybų rekordas moterų grupėje nuo 2001 metų priklausė Jelenai Nikolajevai (43 min. 52 sek.), o vyrų grupėje rekordą dar 1979 metais buvo užfiksavęs Piotras Počenčukas (40 min. 36 sek.).

Antrus metus paeiliui į Alytų atvykusi ir titulą apgynusi L. Olyanovska užfiksavo trečią geriausią sezono rezultatą pasaulyje bei antrą geriausią karjeroje (asmeninis rekordas – 41 min. 42,50 sek.). „Labai geros varžybos, esu laiminga. Mėgstu čia dalyvauti“, – po pergalės sakė tituluota lengvaatletė.

2014 metais L. Olyanovska tapo Europos vicečempione, 2015 metais iškovojo pasaulio čempionato bronzą. Tiesa, po tokių įspūdingų karjeros pasiekimų sportininkė buvo diskvalifikuota ketveriems metams dėl antidopingo taisyklių pažeidimo. Į varžybas 2019 metais sugrįžusi ukrainietė į viršūnę vėl užkopė šiemet, kai finišo tiesiojoje stebuklingai iškovojo Europos čempionato bronzą. Nors individualioje Paryžiaus olimpinių žaidynių rungtyje ėjikė finišavo 14-ta (palyginimui, Tokijuje – 43-ia), šis rezultatas jos pačios netenkino:

„Romoje sekėsi puikiai, nuostabus rezultatas, priešingai nei olimpinėse žaidynėse. Ten padariau klaidą, nes per greitai startavau, todėl tas rezultatas gavosi toks prastas.“

Jaunimo grupėje greičiausias buvo ukrainietis Eduardas Muravskyi (43 min. 48,19 sek. – festivalio rekordas) ir lietuvė Justė Perveneckaitė (47 min. 20,92 sek. – festivalio rekordas). Pastaroji asmeninį rekordą pagerino daugiau nei minute, o iki Lietuvos 18-mečių rekordo pritrūko mažiau nei dviejų sekundžių (rekordas priklauso Živilei Vaiciukevičiūtei – 47 min. 19,80 sek.).

„Po pasaulio jaunimo čempionato ilsėjausi. Praeitą savaitę dalyvavau Druskininkuose (5 km – 23 min. 37 sek.) – ten dar buvau neatsigavusi po ligos, bet treniruotėse atrodžiau gerai. O šiandien baigiau sezoną, paskutinės varžybos, tai atidaviau visas jėgas. Tikrai padėjo Ukrainos sportininkai, su kuriais varžiausi“, – kalbėjo J. Perveneckaitė.

Lengvaatletė rugpjūčio 30 dieną startavo Limoje (Peru), kur vyko pasaulio U20 čempionatas. Tokio lygio varžybose debiutavusi lietuvė 10000 m nuotolį įveikė per 49 min. 46,29 sek. ir užėmė 27-tą vietą. Tiesa, lūkesčiai buvo didesni, o koją pakišo varžybų savaitę užklupusios sveikatos problemos:

„Sunki patirtis psichologiškai, nes atvykau labai geros formos. Varžybose tiesiog stengiausi pasiekti finišą, kadangi žinau, kaip svarbu yra niekada nepasiduoti.“

Jaunių grupėje aukso medaliais džiaugėsi Adrijana Karinauskaitė (5000 m – 28 min. 03,11 sek.) ir Slovakijos atstovas Jakubas Mažgutas (5000 m – 23 min. 24,48 sek.). Jaunučių grupėje nugalėtojais tapo Kajus Balkė (3000 m – 14 min. 57,53 sek.) bei Justė Andrijauskaitė (3000 m – 16 min. 02,44 sek.). 2011–2012 metais gimusių vaikų grupėje pirmi finišavo Klaudijus Kudabajavas (1000 m – 5 min. 13,78 sek.) ir Daniela Ereminaitė (1000 m – 4 min. 48,01 sek.), o 2013 metais gimusių ir jaunesnių dalyvių gretose geriausiai pasirodė Rusnė Sirevičiūtė (1000 m – 5 min. 24,93 sek.) bei Ovidijus Civilka (1000 m – 5 min. 01,82 sek.).

Festivalio programoje vyko ir Lietuvos veteranų sportinio ėjimo čempionatas, kuriame nugalėjo Antanas Grigaliūnas (5000 m – 25 min. 38,15 sek.) bei festivalio rekordą pagerinusi Sada Bukšnienė (3000 m – 16 min. 25,52 sek.). Pastarajai 1989 ir 1990 metais priklausė sportinio ėjimo vienos mylios ir 3000 m rungčių pasaulio rekordai.

Mišrioje vaikų estafetėje (4×500 m) greičiausia buvo Kauno komanda (Sara Al BakriGustė LaurinčikaitėRapolas Jazepčikas, D. Ereminaitė – 9 min. 52,04 sek.), o Lietuvos sportinio ėjimo taurės varžybų komandinėje įskaitoje pirmavo Švenčionys (350 taškų), Kėdainiai (255 taškai) ir Druskininkai (118 taškų).